Knižné kluby

Sme tu preto, aby deti čítali.

Parádna desiata kniha Zuzany Štelbaskej

Parádna desiata kniha Zuzany Štelbaskej

“Nechápem, kedy som to všetko napísala a ako mi to vôbec mohlo napadnúť. Je to neuveriteľné!“ hovorí slovenská spisovateľka Zuzana Štelbaská, ktorej práve vo vydavateľstve Albatros vyšla desiata kniha. Zábavný aj poučný príbeh Experiment so Sofiou, ktorý nádherne ilustrovala Petra Lukovicsová, bude mať už najbližšiu nedeľu - 8. septembra o 15:00 - krst v bratislavskej Novej Cvernovke.

Kniha rozpráva príbeh malej Sofie, ktorá už nie je dieťa, ale nepatrí ani do sveta dospelých. Raz do nej narazí mucha a Sofia sa podujme na experiment – chovať muchu ako domáce zvieratko. Hlavnú úlohu, okrem dievčatka a malého tvora, však dostal, netradične, šach! Prečo? Syn Filip sa v piatich rokoch sám naučil hrať šach a bol ním ako posadnutý. Hľadala som možnosti, ako túto nevídanú záľubu podporiť, narodil sa totiž do rodiny úplných šachových ignorantov, a natrafila som na úžasných ľudí, ktorí ho začali trénovať. Najprv Rudo Diviak, neskôr Miro Roháček, ktorý svoj Klub šachových nádejí budoval nielen na športových výsledkoch, ale aj na kamarátstve detí a ich rodičov. Otvoril sa mi svet, o ktorom som ani len netušila a bola to pre mňa zároveň veľká škola rodičovstva. Nejde o presné opisy situácií, približne polovicu vecí a hrdinov som si vymyslela, dokombinovala, pospájala. No a tá mucha raz narazila do mňa. Zvyšok spojený s touto neobvyklou postavou je záhada,“ vysvetľuje vznik knihy Zuzka Štelbaská.

Kniha bude mať krst 8. 9. 2019 v Novej Cvernovke a jeho súčasťou bude aj výtvarný workshop Petry Lukovicsovej, šachovanie (nielen) pre deti s odborníkmi, výstava Zuzaniných fotografií hmyzu a Petriných ilustrácií. „S touto knihou som bola taká zžitá, že som vedome odkladala jej dokončenie. Nechcela som sa s ňou rozlúčiť,“ hovorí Zuzana Štelbaská, ktorá sa už nevie dočkať jej uvedenia do života...