Knižné kluby

Sme tu preto, aby deti čítali.

50 príbehov českých a slovenských rebeliek ako KVAPKY NA KAMENI

50 príbehov českých a slovenských rebeliek ako KVAPKY NA KAMENI

Výnimočná kniha o výnimočných ženách od výnimočných autoriek – to je nová publikácia Kvapky na kameni, ktorá prináša 50 príbehov českých a slovenských rebeliek. Práve teraz vychádza v slovenskej aj českej verzii v najstaršom česko-slovenskom vydavateľstve detských kníh – Albatros.

„Bol to jeden z najväčších projektov, do akého sme sa pustili a sme radi, že konečne uzrie svetlo sveta. Že si dievčatá, ženy, ale aj muži a chlapci budú môcť prečítať päťdesiat parádne napísaných a krásne ilustrovaných príbehov českých a slovenských rebeliek. Téma silných žien je aktuálne módna, čo je len dobre, naša kniha je však výnimočná v tom, že má dve jazykové mutácie – českú a slovenskú, že na nej pracovalo deväť slovenských a českých autoriek a pridalo sa 26 ilustrátoriek z oboch krajín. Fantastickú prácu odviedla grafická dizajnérka Mária Rojko a Slovenka je dokonca aj autorka písma Johana Biľak Balušíková!“ s nadšením hovorí o knihe šéfredaktorka vydavateľstva Marta Jankajová.

V každom detaile ide o československú knihu, knihu (aj) o našej spoločnej histórii. Koniec koncov, zabudnúť na ňu ani nie je možné, veď za posledných stopäťdesiat rokov, ktoré kniha pokrýva, naše krajiny zmenila niekoľkokrát názov aj hranice a stále tu žije pestrá zmes ľudí rôznych etník, rás a náboženstiev. „Aj naše hrdinky sú rôznorodé – nájdete tu príbeh maďarskej rehoľnej sestričky slovenského pôvodu, ktorá zachraňovala židov, jemenskej študentky, rusínskej sochárky, rómskej prekladateľky, Češky židovského pôvodu, ktorá pôsobila v Austrálii, aj slovenskej moslimky,“ hovoria v predslove editorky knihy - oceňovaná slovenská spisovateľka Monika Kompaníková a jej česká kolegyňa Kamila Musilová, ktoré stáli pri zrode projektu.

Kniha je určená pre deti od osem rokov, ale svoje si v nej nájde aj staršie publikum. Doplnená je výkladovým slovníkom a aj praktickou časovou osou. Medzi hrdinky zaradili autorky ženy z rôznych oblastí spoločenského, vedeckého, kultúrneho aj športového života, už nežijúce aj stále aktívne, ako napríklad: Božena Slančíková Timrava - prvá slovenská spisovateľka, Terézia Vansová - autorka prvej slovenskej detskej knihy a prvého ženského románu, Hana Gregorová - spisovateľka a prvá slovenská feministka, Erika Godlová - najvýznamnejšia slovenská prekladateľka z rómskeho jazyka, Gisi Fleischmannnová - odvážna záchrankyňa mnohých ľudských životov, Marika Gombitová - speváčka s nezlomnou vôľou spievať a skladať piesne, Marta Kubišová - speváčka, ktorá sa stala symbolom boja za slobodu a svoju kariéru začala dvakrát. „Rebelky, ktoré sme vybrali, boli a sú nenápadné, ale nesmierne húževnaté bojovníčky. Niektoré z nich používali aj naozajstné zbrane, no väčšina z nich len svoj hlas, svoj um, inteligenciu, vytrvalosť. A lásku, lásku k literatúre, k umeniu, k ľuďom, ku svojej krajine,“ dopĺňa Monika Kompaníková. Medzi naše rebelky patria napríklad: 

Kniha sa volá inak, ako podobné publikácie. Pri poetickom názve Kvapky na kameni sa autorky nechali inšpirovať výrokom politickej aktivistky z Guatemaly Rigoberty Menchú Tumovej. „Som ako kvapka vody na kameni. Kvapká stále na to isté miesto, necháva tam stopu. A aj ja nechávam stopu v srdciach mnohých ľudí,“ vyjadrila sa držiteľka Nobelovej ceny za rok 1992  a bojovníčka za ľudské práva a rovnoprávnosť Indiánov. „Názov je presný a krásny,“ teší sa Monika Kompaníková. „Vystihuje nielen životy vybraných hrdiniek v knihe, ale v širšom zmysle aj životy všetkých žien a možno aj dievčat, ktoré bývajú neviditeľné, jemné, ale to, čo zanechávajú za sebou, je nesmierne dôležité.“

Slovenské autorky na fotografii – zľava: Spisovateľka Monika Kompaníková, grafická dizajnérka Mária Rojko, ilustrátorka Lucia Žatkuliaková, redaktorka Marta Jankajová, maliarka Jana Formanová, ilustrátorka Ivana Šáteková, ilustrátorka Bianka Török, ilustrátorka Broňa Schragge, ilustrátorka Veronika Klímová, ilustrátorka Han, spisovateľka Zuzana Štelbaská, historička Monika Kapráliková, výtvarníčka Monika Pascoe Mikyšková, redaktorka Agáta Laczková. Foto: JANA LIŠKA

 

V knihe nájdete príbehy úžasných osobností, ktoré z vopred nalinkovanej cestičky vykročili, preskočili množstvo prekážok a prežili svoj život podľa vlastných predstáv. Vybrať päťdesiat žien nebolo vôbec ľahké – kniha by mohla mať tisíc strán a desať pokračovaní a určite aj vám napadnú mená mnohých žien, ktoré by si zaslúžili pozornosť.